Župan bo sprejel starejše Velenjčane in Velenjčane z različnimi oviranostmi

Ob mednarodnem dnevu starejših, 1. oktobra, pripravljamo ob 17. uri v Domu kulture Velenje županov sprejem za starejše Velenjčanke in Velenjčane in tiste z različnimi oviranostmi. Sprejem je del praznovanja našega mesta, ko se župan sreča z različnimi skupinami Velenjčanov. V Mestni občini Velenje se zavedamo, da je potrebno v naši lokalni skupnosti dobro poskrbeti za vse občanke in občane, tistim ranljivejšim pa posvečamo še večjo pozornost. Poleg vseh aktivnosti, ki jih že leta vodimo, bomo letos na novo ustanovili Odbor za starejše občane v Mestni občini Velenje, ki bo s svojim delovanjem prispeval k izboljšanju položaja starejših občanov v občini. Za glasbeno popestritev bo na sprejemu poskrbel Harmonikarski orkester Barbara Premogovnika Velenje, ki je letošnji prejemnik priznanja župana.

Mestna občina Velenje je že vse od leta 2009 vključena v slovensko in svetovno mrežo Starosti prijaznih mest in občin.

Leta 2012 pa smo podpisali tudi Dublinsko deklaracijo in tako uradno podprli delovanje Svetovne zdravstvene organizacije na področju starosti prijaznih okolij.
Bistvo starosti prijaznih mest ali občin je v aktivni vključenosti starejših in v zavezi lokalnih oblasti, da bodo razvijale, uvajale in nadzorovale programske aktivnosti, s katerimi se razvijajo okolja, v katerih se stališča starejših spoštujejo in kjer vse generacije sodelujejo med seboj. Vrednote projekta Starosti prijaznih mest in občin so: aktivno staranje, aktivna pripadnost mestu, medgeneracijska solidarnost, varnost (pločniki, prehodi, klančine, zadostna osvetljenost ulic in prehodov), dostopnost do trgovin, kulturnih ustanov, občinskih uradov, zdravstvenih storitev, stanovanj, prijaznost – medčloveški odnosi (npr. prijazni delavci v zdravstvu in medsebojna pozornost, klopce za počitek, smerokazi z velikimi črkami), obveščenost (možnosti pomoči, nege na domu, delovni časi, dnevi prireditev), socialna odgovornost, družabnost (društva, centri za druženje) …

Od leta 2004 smo tudi Občina po meri invalidov in invalidom omogočamo: vožnjo s Kameratom (brezplačni prevozi za starejše in gibalno ovirane občanke in občane MOV), v nekatere naše objekte smo namestili slušne zanke (sejna dvorana MO Velenje, Vila Bianca, Dom kulture Velenje, Knjižnica Velenje, MDGN Velenje, cerkev Sv. Martina), uredili smo taktilne oznake za slepe in slabovidne (Rudarska cesta, podhod pri Pošti Velenje, Knjižnica Velenje), urejamo dostope za invalide na javnih cestah in ulicah v mestu (prilagajanje in gradnja pločnikov, klančin, ponižanje robnikov, zaris parkirnih mest za invalide, naprave za zvočne signale na semaforjih), omogočamo brezplačen prevoz po mestu (z Lokalcem, 2 avtobusa imata tudi rampo za invalide), uredili smo javne sanitarije, ki omogočajo dostop tudi osebam z oviranostmi (GŠ ZD Velenje, Avtobusna postaja Velenje), sprejemamo predloge in vprašanja na spletni strani www.starostiprijazno.si in https://pobude.velenje.si/, omogočamo brezplačne tople obroke v javni kuhinji, izvajamo projekt Donirana hrana, omogočamo pridobitev izredne denarne pomoči, trije razvojni oddelki v Vrtcu Velenje so ustrezno opremljeni tako, da imajo otroci zagotovljene čim boljše pogoje glede na primanjkljaje v razvoju, v ŠRZ Rdeča dvorana Velenje omogočajo invalidom nakup cenejših vstopnic za koriščenje bazena, savne in fitnesa, osebe, ki jih spremljajo pa imajo brezplačne vse vstope.

Imamo tudi Odbor za pomoč občankam in občanom, ki pomaga tistim, ki to najbolj potrebujejo.

Zavedamo se tudi, da tako starejši kot invalidi potrebujejo za življenje drugačne stanovanjske potrebe, zato imamo v mestu oskrbovana stanovanja na Jenkovi (15 stanovanj) in Žarovi cesti (12 stanovanj). Tudi sedaj iščemo možnosti za nova takšna prilagojena stanovanja. Imamo tudi prenovljen Dom za varstvo odraslih Velenje, ki omogoča nastanitev 190 varovancem. Dom za varstvo odraslih Velenje izvaja tudi storitev socialne oskrbe na domu, socialni program in program varovanja v oskrbovanih stanovanjih ter pripravo toplega obroka za socialno šibke občane.

Od leta 2020 sofinanciramo programe organizacij upokojencev, odlok smo nedavno dopolnili in omogočamo tudi sofinanciranje programov zvez in združenj upokojencev. Za razpis smo v letošnjem letu namenili 45 tisoč evrov.

Mestna občina je pravkar v postopku ustanovitve Odbora za starejše občane, ki bo s svojim delovanjem prispeval k izboljšanju položaja starejših občanov v občini. To vključuje zagotavljanje dostopa do socialnih storitev, spodbujanje aktivnega staranja, krepitev medgeneracijske solidarnosti in varstvo pravic starejših. Predstavljal bo platformo za sodelovanje med občino, nevladnimi organizacijami, strokovno javnostjo in starejšimi občani. To sodelovanje bo omogočalo boljše prepoznavanje potreb starejših in razvoj ustreznih rešitev. Odbor bo deloval kot glasnik starejših občanov in zagotavljal, da se njihovi interesi upoštevajo pri delu občinskih organov. Sodeloval bo pri sprejemanju odločitev o zadevah, ki so pomembne za starejše občane. Na svojih sejah bo obravnaval in razpravljal o vseh točkah dnevnega reda sej Sveta Mestne občine Velenje, ki bodo zadevale in vplivale na starejše v Mestni občini Velenje.

Mestna občina Velenje je v preteklosti izdala tudi posebno brošuro za starostnike, kjer najdejo večino odgovorov o temah, ki jih zanimajo – aktivnostih v Mestni občini Velenje za njih in različnih oblikah pomoči, ter drugih aktualnih vprašanjih – o nastanitvah v bližnjih DVOjih … Brošura je na voljo na naši spletni strani www.velenje.si.

ZAVRTI IN SE RAZVAJAJ!

  • Kolo lahko zavrtiš enkrat na dan.
Poizkusi srečo
Strinjam se, da me Mestna občina Velenje obvešča o vseh svojih novostih in dogodkih, saj želim biti informiran/-a o pomembnem dogajanju v mojem kraju.
Več o vaših novih pravicah po GDPR uredbi izveste tukaj.
Strinjam se s pravili nagradne igre in dovoljujem, da se moji oddani osebni podatki uporabijo za potrebe nagradne igre.
Never
Remind later
No thanks
Skip to content