Poslovne cone
Nova poslovna cona Pesje - vzhod (1,8 ha)
V Mestni občini Velenje načrtujemo celovito ureditev nove Poslovne cone Pesje – vzhod, ki se bo razprostirala na degradiranem industrijskem območju zahodno od trgovskega centra Merkur in v neposredni bližini priključka na bodočo tretjo razvojno os Šentrupert–Velenje–Slovenj Gradec.
Do septembra 2026 bomo uredili približno 1,8 hektarja zemljišč, ki bodo na voljo za 4 do 6 podjetij z umirjeno dejavnostjo. Cona bo prednostno namenjena raziskovalnim in inovacijskim dejavnostim na področju novih tehnologij, obnovljivih virov energije, soproizvodnje toplotne energije ter krožnega gospodarstva in obrti.
Z novo poslovno cono bomo omogočili rast gospodarskih dejavnosti in ustvarjanje novih delovnih mest, kar bo prispevalo k diverzifikaciji regijskega gospodarstva. Podjetja bodo lahko večala obseg poslovanja, ustvarjala visoko dodano vrednost in krepila konkurenčnost lokalnega gospodarstva.
V prihodnje ima poslovna cona potencial širitve ob Paki na zahodni del, vse do objektov za transport premoga Premogovnika Velenje na zahodni strani Pesja.
Ekonomsko-poslovna cona Stara vas
Ekonomsko-poslovna cona Stara vas leži na severozahodnem delu mesta Velenje, zahodno od obstoječe stanovanjske zazidave v Stari vasi in neposredno ob predvideni trasi hitre ceste Velenje-Slovenj Gradec s priključkom nanjo na skrajnem JZ delu obravnavanega območja, kar daje tej lokaciji še dodatno prednost. Na JV delu območja je cona že komunalno urejena in obsega obrtno, poslovno in servisno dejavnost.
S četrto fazo nadgradnje smo konec leta 2023 zaključili gradbena dela za ureditev infrastrukture za dodatne 3 hektare zemljišč in vzpostavili cestno in komunalno infrastrukturo, elektroenergetsko in telekomunikacijsko infrastrukturo ter izvedli ukrepe trajnostne naravnanosti in modre oz. zelene infrastrukture (polnilnici za električna vozila, električna stebrička za polnjenje električnih koles, varčna razsvetljava, vzpostavitev pilotne platforme »Pametna EPC Stara vas«, podzemni zbiralniki odpadkov, vzpostavitev zelenega otoka s klopmi za počitek, postavitev hotela za žuželke, zasaditev dreves in druge vegetacije, vzpostavitev pitnika, kolesarski pas, vzpostavitev avtobusnega postajališča in menedžment padavinskih voda). Vrednost celotnega projekta, ki ga sofinancira Evropska unija – Next Generation EU v okviru Načrta za okrevanje in odpornost, je znašala 1.429.770 evrov.
V Ekonomsko-poslovno cono Stara vas privabljamo investitorje, ki bodo komplementarni obstoječim proizvodnim dejavnostim, ki bodo spodbujali krožno gospodarstvo in simbiozo med podjetji, ter podjetja, ki ustvarjajo višjo dodano vrednost, kot so farmacevtska podjetja, podjetja za razvoj produktov na področju zelenih tehnologij, robotike in avtomatizacije. Vsa komunalno urejena zemljišča so prodana investitorjem (90-% zasedenost).

Poslovna cona Selo
Poslovna cona Selo je locirana neposredno ob državni cesti Velenje–Slovenj Gradec. Večji del cone je bil v preteklosti namenjen podjetju Vegrad in z njegovim stečajem se je večji del poslovne cone sprostil. Trenutno je poslovna cona skoraj v celoti zasedena (90-% zasedenost). Zemljišče ni v lasti Mestne občine Velenje.
Poslovna cona Stari jašek
Poslovna cona Stari jašek je skoraj v celoti zapolnjena s poslovnimi in industrijskimi objekti (95-% zasedenost) ter objekti Medpodjetniškega izobraževalnega centra Velenje (MIC), ki izvaja razna izobraževanja v smeri obrtno-poslovnih dejavnosti. Poslovna cona je na južnem delu izrazito gospodarsko orientirana s številnimi družbami, v osrednjem delu se nahaja Muzej premogovništva Slovenije s spomeniško zaščitenimi objekti (Stara elektrarna, Izvozni jašek premogovnika ipd.).
Na območju je izvedena komunalna ureditev zemljišč za potrebe obstoječih objektov. Območje ima sprejet lokacijski načrt Stari jašek, v okviru katerega so možne določene novogradnje poslovno-industrijskih objektov in komunalna ureditev za novogradnje. Zemljišče ni v lasti Mestne občine Velenje.

Poslovna cona Gorenje – zahod
V poslovni coni Gorenje ima svoje prostore skupina Gorenje Hisense, ki spada med vodilne evropske izdelovalce aparatov za dom z več kot šestdesetletno tradicijo. V poslovni coni Gorenje namenja prostore proizvodnji, servisni službi, razvojni dejavnosti, prodajnemu salonu in enemu najsodobnejših logističnih centrov.
Preostanek cone je namenjen razširitvi industrijske cone podjetja Gorenje. Območje je namenjeno razvoju podjetja Gorenje oz. za dopolnilne dejavnosti industrijske cone s proizvodnimi, poslovnimi, servisnimi in logističnimi dejavnostmi. Poslovna cona je 90-% zasedena in ni v lasti Mestne občine Velenje.

Poslovna cona Premogovnika Velenje
Poslovna cona je namenjena Skupini Premogovnik Velenje, d. d., tehnološko razviti družbi, katere osnovna dejavnost je pridobivanje lignita, in njenim povezanim družbam. S 150-letno tradicijo pridobivanja lignita je družba Premogovnik Velenje močno vpeta v slovensko energetsko gospodarstvo. Cona je skoraj v celoti že zasedena (90-% zasedenost) in je namenjena razvoju in širitvi Skupine Premogovnik Velenje. Mestna občina Velenje ni lastnica zemljišč v tej poslovni coni.
Lokacija se nahaja v pretežni meri znotraj območja Ureditvenega načrta za območje sanacije ugreznin s pepelom, žlindro in produkti razžveplanja – južno od njega, zahodni, manjši del pa je znotraj območja deponije premoga TEŠ. Na območju so locirani usedalniki, nekateri industrijski in servisni objekti deponije pepela in žlindre ter dovozne poti in parkirišča, namenjena industrijski dejavnosti TEŠ in Premogovnika Velenje. Območje je v vzhodnem delu stavbno zemljišče, namenjeno industrijski in servisni dejavnosti TEŠ in Premogovnika Velenje, v zahodnem delu pa je del obstoječe deponije premoga TEŠ in varovalni protivetrni zaščiti pred negativnimi vplivi deponije premoga proti naselju Pesje. Celotna cona se nahaja znotraj pridobivalnega območja premoga. Na območju je izvedena celovita komunalna ureditev zemljišč za potrebe obstoječih industrijskih in servisnih objektov TEŠ in Premogovnika Velenje.
Poslovna cona Trebuša
Poslovna cona Trebuša leži ob južni mestni vpadnici neposredno ob Celjski cesti in je na svojem SZ delu v večjem delu že zazidana s poslovnimi, trgovskimi, poslovno-stanovanjskimi in posameznimi stanovanjskimi objekti. Območje Gasilskega doma Velenje, bencinske črpalke Petrol in trgovskega centra Moemax je že obstoječa poslovna cona. JV del območja zaenkrat ostaja še nepozidan in je namenjen razvoju poslovnih, trgovskih, gostinskih in upravnih namembnosti. Zemljišča so večinoma v zasebni lasti.

Poslovna cona Trebuša
Poslovna cona Trebuša – vzhod leži ob južni vpadnici v mesto Velenje. Lokacija je predvidena za namen trgovsko-poslovnih in storitvenih dejavnosti. Celoten kompleks se prometno napaja iz osrednjega krožišča na glavni državni cesti z izvozom za stanovanjsko sosesko Gorica. Območje je razdeljeno v dve coni, vzhodno in zahodno. V vzhodni coni se nahaja trgovski center Velenjka.
Zahodni del v celoti nepozidan in predviden za razvoj trgovskih, storitvenih in poslovnih dejavnosti. Zemljišča so večinoma v zasebni lasti.

Potencialna območja za razvoj novih poslovnih con
V Mestni občini Velenje soustvarjamo pogoje za spodbudno podjetniško okolje, ki bo zagotavljalo nastajanje novih delovnih mest z višjo dodano vrednostjo ter prestrukturiralo gospodarstvo iz tradicionalnih gospodarskih panog v gospodarske panoge, ki so dohodkovno intenzivnejše.
Za vzpostavitev novih poslovnih con oziroma za nadaljnji razvoj obstoječih, prepoznavamo potencial na naslednjih območjih:
- Poslovno-trgovska cona Trebuša – vzhod
- Poslovna cona – opuščeni glinokop
- Poslovna cona kamnolom Selo
- Poslovna cona Vinska Gora 2
Nadaljnji ukrepi za vzpostavitev in gradnjo novih poslovnih con se bodo sprejemali na osnovi povpraševanj oz. poslovnega interesa gospodarstva in podjetništva.
Občinski prostorski akti so temelj za vzpostavitev pogojev za stanovanjsko gradnjo, pri čemer je celoten postopek pogosto zelo dolgotrajen in zahteven. Priprava občinskega prostorskega podrobnega načrta (OPPN) ter sprememb in dopolnitev veljavnih prostorskih aktov poteka v kar šestih fazah. Časovni okvir izdelave prostorskih aktov za manjše posege ali spremembe je približno šest mesecev, medtem ko priprava aktov za večje sklope in območja traja leto in pol ali več v primeru, če se izvedejo javni natečaji preko Zbornice za arhitekturo in prostor Republike Slovenije ali če je potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje.
Javnost lahko svoje pobude poda v času predstavitve izhodišč in v času javne razgrnitve in javne obravnave osnutka prostorskega akta. Po obravnavi osnutka odloka o prostorskem aktu na seji občinskega sveta praktično vsebinskih pobud ni več mogoče upoštevati, saj je odlok že v zaključni fazi in so pridobljena vsa potrebna pozitivna mnenja.
Prostorsko načrtovanje je stalna interdisciplinarna dejavnost, ki temelji na dogovarjanju in usklajevanju med udeleženci urejanja prostora. Na strateški ravni usmerja prostorski razvoj, na izvedbeni ravni pa določa prostorske ureditve in izvedbeno regulacijo prostora. Prostorsko načrtovanje se uresničuje z izdelavo in pripravo prostorskih aktov.
Postopek priprave občinskih podrobnih prostorskih načrtov (OPPN) ter sprememb in dopolnitev veljavnih prostorskih aktov poteka v šestih fazah. V prvi fazi občina sprejme odločitev o pripravi OPPN na podlagi usmeritev iz občinskega prostorskega načrta (OPN) ter ocene stanja in potreb v prostoru. Pripravijo se projektna naloga in strokovne podlage, ki služijo pridobivanju smernic nosilcev urejanja prostora. Ta izhodišča se predstavijo javnosti. V drugi fazi sledi sprejetje sklepa o pripravi OPPN, ki ga občina objavi v uradnem glasilu in na spletni strani občine. Sklep in mnenje o verjetno pomembnih vplivih na varovana območja občina posreduje ministrstvu, ki dodeli ID številko prostorskega akta, kar omogoči začetek izdelave osnutka.
V tretji fazi izdelovalec prostorskega akta pripravi osnutek OPPN, ki se ga objavi na spletni strani občine, nosilci urejanja prostora pa podajo mnenja o skladnosti z njihovimi predpisi. Četrta faza zajema dopolnitev osnutka OPPN z upoštevanjem prejetih mnenj, nato pa se dokument javno razgrne za najmanj 30 dni. V tem času se izvedeta javna razgrnitev in javna obravnava, preko katerih se zbirajo pripombe javnosti, do katerih občina zavzame stališča in jih javno objavi.
V peti fazi, po proučitvi pripomb iz javne razgrnitve, prostorski načrtovalec pripravi predlog OPPN. Predlog OPPN in stališča do pripomb se objavijo na spletni strani in posredujejo nosilcem urejanja prostora. V šesti fazi občina po pridobitvi vseh pozitivnih mnenj z odlokom sprejme OPPN na seji občinskega sveta. Odlok se nato posreduje ministrstvu, ki ga objavi kot veljaven akt, s čimer se vzpostavijo pogoji za pridobitev potrebnih gradbenih dovoljenj.
V Mestni občini Velenje smo v zadnjih letih (2021-2024) sprejeli tri nove prostorske akte za stanovanjsko gradnjo: OPPN Stara vas (110 stanovanj), OPPN južno od vrtca na Gorici (56 stanovanj) in OPPN Ložnica (13 hiš). V pripravi je še sedem novelacij: OPPN Pošta – Paka, OPPN Zlati grič, spremembe ZN Selo, UN Stari Šalek, ZN Lipa vzhod, OPPN vzhodno od Lipa – zahod in OPPN Gorica JV, ki jih želimo sprejeti do konca leta.
V Velenju je v tem trenutku potencial za gradnjo 700 do 800 novih stanovanjskih enot, ki bodo omogočile bivanje tako v večstanovanjskih objektih kot individualnih stanovanjskih hišah.
Od leta 2012 je bilo v Mestni občini Velenje zgrajenih približno 480 stanovanj, v prihodnjih letih pa je predvidena gradnja več kot 400 novih stanovanj. Trenutno (stanje januar 2025) je v fazi aktivacije gradnja 44 stanovanjskih enot zasebnih investitorjev, in sicer ob Kolodvorski cesti, na Partizanski cesti in na Selu. Po pridobitvi pravnomočnih gradbenih dovoljenj bo v gradnji še dodatnih 44 stanovanjskih enot, in sicer pri Kersnikovi cesti in v Vinski Gori.