Velenjske osnovne šole kljub izzivom ohranjajo visoko kakovost izobraževanja
Na aprilski seji sveta so svetniki prisluhnili tudi poročilu velenjskih osnovnih šol, ki so tudi v šolskem letu 2023/2024 dokazale, da kljub številnim izzivom ostajajo prostor znanja, varnosti in sodelovanja. V šolske klopi je sedlo več kot 3.800 učencev, pedagoški delavci pa so s strokovnostjo in predanostjo uresničevali bogat in raznolik vzgojno-izobraževalni program. Ob rednem pouku so šole izvajale številne dejavnosti, šole v naravi, projekte s področja podjetnosti, digitalizacije, kulture in trajnosti ter mednarodna sodelovanja. Skupni prihodki vseh osnovnih šol so presegli 21 milijonov evrov, pri čemer je večinski delež predstavljalo financiranje iz državnega proračuna, sledi prispevek Mestne občine Velenje (769.508 evrov) ter prihodki iz razpisov, donacij in tržne dejavnosti.
V lanskem šolskem letu je šest velenjskih osnovnih šol (OŠ Gorica, OŠ Antona Aškerca, OŠ Gustava Šiliha, OŠ Livada, OŠ Mihe Pintarja Toleda, OŠ Šalek) in Center za vzgojo, izobraževanje in usposabljanje obiskovalo prb. 3.854 učencev. Učenci so dosegali odlične rezultate na tekmovanjih, sodelovali v raziskovalnih nalogah, kulturnih dogodkih in številnih dobrodelnih akcijah. Posebna pozornost je bila namenjena delu z nadarjenimi, priseljenci in učenci s posebnimi potrebami.
Kljub uspehom se šole dnevno soočajo s prostorsko stisko, kadrovskim primanjkljajem ter porastom učencev z različnimi izzivi v duševnem zdravju. Uvajanje razširjenega programa bo v prihodnjih letih dodatno povečalo potrebe po prostorih in strokovnem kadru, kar zahteva dolgoročno podporo ustanoviteljice in države.
Finančno so šole v letu 2024 poslovale stabilno in odgovorno. Skupni prihodki vseh osnovnih šol so znašali 21.418.379,58 evra, pri čemer je večinski delež predstavljalo financiranje iz državnega proračuna, prispevek Mestne občine Velenje je znašal 769.508 evrov, preostalo so bili prihodki iz razpisov, donacij in tržne dejavnosti. Največ sredstev je bilo namenjenih za plače zaposlenih, izvajanje programov ter vzdrževanje in obnovo objektov.
Mestna občina Velenje je pomembno prispevala k investicijam, kot so energetske sanacije, nakup opreme in ureditev prostorov, kar zagotavlja boljše pogoje za delo in učenje. Kljub temu so šole opozorile na naraščajoče stroške osnovnega vzdrževanja, prehrane in opreme ter nujnost dolgoročnega vlaganja v šolsko infrastrukturo.
Velenjske osnovne šole ostajajo temelj lokalne skupnosti in skupaj bomo še naprej gradili okolje, ki si ga naši otroci zaslužijo.
