Velenje sprejema trajnostne ukrepe za zeleno prihodnost
V Velenju smo organizirali mednarodno konferenco Pozdravljena, prihodnost, namenjeno odkrivanju in raziskovanju sodobnih smernic trajnostnega in zelenega urbanega razvoja. Osrednja pozornost konference je bila namenjena prilagajanju mest okoljskim in podnebnim spremembam. V Velenju, v okviru prestrukturiranja Šaleške doline, že sprejemamo ukrepe za nadomestitev delovnih mest v premogovništvu in energetiki. Med te ukrepe spadajo tudi izgradnja novih poslovnih con in osnovne infrastrukture ter zelena preobrazba daljinskega ogrevanja. Slovenska mesta, v okviru Misije 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest, pričakujemo podporo Evropske komisije in države za uresničevanje misijskih ukrepov in financiranje zelenih projektov. Kot je povedal osrednji govornik konference dr. Janez Potočnik, so mesta ključna pri oblikovanju trajnostne prihodnosti.
Župan Mestne občine Velenje Peter Dermol je izpostavil, da se mesto Velenje sooča z velikimi izzivi. Pri prehodu v trajnostno prihodnost je treba sprejeti ukrepe, ki ne bodo negativno vplivali na kakovost življenja občanov. »V teh dneh oddajamo prijave za projekte v skupni vrednosti 54 milijonov evrov, kar bo usmerjalo našo pot do trajnosti in okoljske odgovornosti. Velenje si, kljub aktivnemu premogovniku, prizadeva postati primer dobre prakse in prepoznaven ambasador zelenih mest v Sloveniji in Evropi,« je izpostavil župan. V Mestni občini Velenje poleg novih poslovnih con in urejanja osnovne infrastrukture pripravljamo projekt Trajnostna mobilnost Velenja, ki vključuje prenovo Cankarjeve ulice, načrtujemo celovito prenovo sistema izposoje mestnih koles Bicy, digitalizacijo mobilnosti in energetike ter gradnjo novih kolesarskih poti. Sprejemamo ukrepe za zmanjšanje odpadkov v turizmu, spodbujamo krožnega gospodarstva in trajnostno mobilnost, vzpostavili bomo merjenje vročih točk v mestu ipd.
Osrednji govornik konference dr. Janez Potočnik, nekdanji evropski komisar za okolje, je izpostavil nujnost odgovorne rabe naravnih virov in vlogo mest v oblikovanju trajnostne prihodnosti. V mestih živi večina prebivalstva, kar pomeni, da je tam hkrati največja koncentracija težav in rešitev. Prav tako pa je mesta mogoče upravljati in voditi na razmeroma avtonomen način. »Z dobrim upravljanjem mest je mogoče narediti velike korake naprej.« Ocenil je, da je trajnostni razvoj mogoč, a je treba slediti drugačni poti kot doslej. »Osnovno vprašanje, ki si ga moramo zastaviti, je, da je treba v gospodarstvu, ki je osnovni motor našega bivanja in dogajanja, stvari postaviti v pravem vrstnem redu. Gospodarstvo je tu za človeka in ne obratno.«
Mestna občina Velenje je bila izbrana v Misijo 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030. V začetku prihodnjega leta pričakujemo odločitev Evropske komisije o pridobitvi uradnega naziva. Ob tem so ključni izzivi, s katerimi se soočamo, tudi razpolaganje s kadri in relevantnimi podatki. V Velenju, kjer že imamo brezplačno Podnebno-energetsko pisarno, bomo za lažje načrtovanje trajnostnih rešitev vzpostavili digitalno orodje, tj. podnebno-energetski atlas, kjer bodo zajeti in prikazali vsi energetski podatki ter tudi vsak objekt posebej s svojimi energetskimi karakteristikami. Slovenska izbrana misijska mesta (MO Ljubljana, MO Kranj in MO Velenje) pričakujemo podporo Evropske komisije in države pri uresničevanju misijskih ukrepov oz. financiranju zelenih ukrepov.
Podnebne spremembe napredujejo s hitrostjo, ki povzroča veliko negotovosti. Mesta, ki so največji povzročitelji negativnih izpustov, so hkrati ključna za iskanje najboljših rešitev za soočanje z okoljskimi izzivi. Zato je nujno, da mesta prevzamejo vodilno vlogo pri zmanjševanju emisij. Pri prilagajanju mest za blaženje podnebnih sprememb je treba upoštevati načelo »na naravi temelječe rešitve«, kar pomeni, da se prednostno preverijo rešitve, ki posnemajo naravne procese, so samovzdržne in trajnostne.
Mednarodna Konferenca Pozdravljena, prihodnost je ponovno dokazala, da je Velenje na pravi poti, saj z odmevnimi nagradami dokazuje, da učinkovito vključuje zelene vsebine v svoje projekte in prispeva k ohranjanju okolja.
Foto: EmotivéFusion