Spodbujamo pravilno ravnanje z embalažno plastiko
21. aprila je Mestna občina Velenje organizirala spletno delavnico Ravnanje z embalažno plastiko, na kateri so bili predstavljeni rezultati doseženi v projektu PlastiCircle in možnost njihove implementacije v Sloveniji. V državah Evrope moramo namreč delež reciklirane odpadne plastike do leta 2030 dvigniti na 65 %. Na delavnici so sodelovali koordinator projekta Cesar Aliaga, predstavnica Ministrstva za okolje in prostor, predstavniki Gospodarske zbornice Slovenije ter predstavniki nekaterih podjetij, ki se ukvarjajo z zbiranjem, sortiranjem ali predelavo embalažne plastike. V Sončnem parku pri Vili Rožle lahko vidite in preizkusite klop, ki je v celoti izdelana iz reciklirane plastike. Proizvaja jih eden izmed partnerjev v projektu in je lep primer, kaj vse je možno izdelati iz reciklirane plastike.
Mestna občina Velenje sodeluje v evropskem projektu PlastiCircle, ki se je začel izvajati junija 2017 in se zaključuje ta mesec. V njem sodeluje 19 projektnih partnerjev iz devetih držav Evrope. Koordinator projekta je raziskovalni center Itene iz Španije. Projekt je 100 % sofinanciran iz Programa Horizon 2020. V Mestni občini Velenje se osredotočamo predvsem na razširjanje izkušenj in informacij pridobljenih z izvajanjem projekta.
Cilj projekta PlasticCircle je preučitev posameznih faz v krožnem gospodarstvu embalažne plastike (zbiranje, transport, sortiranje in recikliranje oziroma predelava). Splošni cilj projekta je doseči nadomeščanje virov v isti vrednostni verigi z uporabo inovativnega pristopa v vsaki projektni fazi med katerimi je bila nenazadnje tudi pomembna točka povečanje osveščenosti lokalnega prebivalstva, ki so ga vključili v projekt zbiranja. Preizkušanje inovativnih pristopov se je izvedlo v treh pilotnih akcijah (Valencii iz Španije, Utrechtu iz Nizozemske in Alba Iulii iz Romunije). Več o projektu lahko najdete na spletni strani https://plasticircle.eu/home/
V Mestni občini Velenje od leta 2010 zbira odpadke koncesionar PUP- Saubermacher,d. o. o., ki mešane komunalne, biološke in kosovne odpadke oddaja v obdelavo koncesionarju Simbio, d. o. o. Simbio d.o.o. upravlja tudi z Regijskim centrom za ravnanje z odpadki Celje (CERO), katerega sofinancer je tudi Mestna občina Velenje. Ločeno zbrane frakcije, tako imenovane komunalne embalaže, pa prevzemajo embalažne družbe, ki med drugim tudi v tem centru koristijo sortirne naprave. Vabljeni k ogledu filma »Simbio-hvala ker ločujete 2019« na povezavi: https://www.simbio.si/rcero.
Mestna občina Velenje bo tudi v prihodnje podpirala projekte krožnega gospodarstva. Sofinanciramo tudi delovanje Centra ponovne uporabe, ki letno ponovno uporabi 30–35 ton. Lani se je zaradi epidemije in posledično pet mesečnega zaprtja centra ponovno uporabilo 25 ton.