S projektom UP-SCALE uspešno zastavili pot do podnebne nevtralnosti

V Vili Bianci v Velenju je včeraj (24. aprila) potekala zaključna konferenca projekta UP-SCALE, v okviru katerega so Mestna občina Velenje, Mestna občina Kranj in Mestna občina Ljubljana razvile inovativne rešitve za prehod v podnebno nevtralna in pametna mesta. Projekt, podprt s strani evropskega programa Net Zero Cities, je predstavljal pomemben korak k trajnostni preobrazbi mestnih okolij z jasnim ciljem – doseči podnebno nevtralnost do leta 2030. Projekt UP-SCALE in sodelovanje med mesti predstavlja zgled dobre prakse in učinkovit model, kako lahko mesta uspešno prevzamejo vodilno vlogo pri prehodu v zeleno prihodnost. Na dogodku so bile predstavljene ključne rešitve in dosežki, kot so pametni transportni sistemi za optimizacijo prometa, digitalno orodje EVA za podporo energetski prenovi ter podatkovno podprto odločanje pri financiranju trajnostnih projektov. V sklopu projekta smo v Velenju vzpostavili Podnebno- energetsko pisarno v Starem Velenju. Goste dogodka je uvodoma, v imenu župana Mestne občine Velenje Petra Dermola, nagovorila podžupanja Aleksandra Vasiljević.

Posebno pozornost smo namenili konceptu One-Stop-Shop (OSS), celovitim podporno-informacijskim točkam, ki občanom in podjetjem nudijo konkretno pomoč in svetovanje na poti do energetske učinkovitosti. Okrogla miza, ki jo je vodila vodja Urada za gospodarski razvoj in prestrukturiranje Karla Sitar, je osvetlila praktične izkušnje iz Kranja, Ljubljane in Velenja ter poudarila pomen dolgoročnega sodelovanja občin, stroke, nevladnih organizacij in gospodarstva. V okviru razprave so sodelujoči poudarili, da OSS niso zgolj informacijske točke, ampak aktivni posredniki sprememb, ki lahko učinkovito vplivajo na vedenjske spremembe občanov. V Velenju je na takšen način zaživela Podnebno-energetska pisarna, ki ima sedež v Starem Velenju in kjer svetovalci brezplačno svetujejo našim občankam in občanom glede ukrepov za zmanjšanje porabe s področja energije, mobilnosti, odpadkov in zelenega gospodarstva.
Seveda pa ključni izzivi ostajajo zagotavljanje dolgoročne vzdržnosti teh podpornih točk, neodvisnost in kakovost svetovanja ter sistemsko vključevanje v širše procese trajnostnega razvoja in podnebne nevtralnosti.

Velenje se kot premogovno mesto aktivno spreminja v trajnostno in podnebno nevtralno mesto, pri čemer igrajo pomembno vlogo prenova daljinskega ogrevanja, energetska prenova stavb, električna mobilnost, pametna razsvetljava in urejanje zelenih površin.

Današnji dogodek je potrdil zavezanost mest in lokalnih skupnosti trajnostnemu razvoju in odpira nove priložnosti za nadaljnje sodelovanje in ukrepanje v smeri podnebno nevtralne prihodnosti.

Na tej povezavi si lahko ogledate brošuro, ki smo jo Velenje, Ljubljana in Kranj izdelali ob zaključku projekta, na naših družbenih omrežjih pa bomo objavili tudi kratek video, ki usmerja k trajnostnem ravnanju in je prav tako rezultat skupnega sodelovanja.

Projekt je sofinanciran v višini 100 % iz Programa pilotnih mest za izvajanje projekta CINEA-H2020-NZC1036519-PCP.

Pošiljamo fotografije s konferenca (foto: Emotive Fusion).

ZAVRTI IN SE RAZVAJAJ!

  • Kolo lahko zavrtiš enkrat na dan.
Poizkusi srečo
Strinjam se, da me Mestna občina Velenje obvešča o vseh svojih novostih in dogodkih, saj želim biti informiran/-a o pomembnem dogajanju v mojem kraju.
Več o vaših novih pravicah po GDPR uredbi izveste tukaj.
Never
Remind later
No thanks
Skip to content