Manj plastike, več trajnosti
Mestna občina Velenje se je pridružila zavezi Manj plastike, več trajnosti za izločanje plastike za enkratno uporabo.
Temelj slovenskega turizma je narava in skrb, da jo ohranimo za naše zanamce. Odpadki so del vsakdanjega življenja, s hitrim razvojem pa se njihov obseg povečuje. Ni sporna vsa plastika, pač pa plastika za enkratno uporabo. Pandemija covida-19 je še dodatno spodbudila uporabo plastike za enkratno uporabo, zato je zdaj čas, da jo postopno izločimo iz Slovenije.
V okviru zaveze smo iz poslovanja izločili več kot 25.000 plastičnih kozarcev. Vzpostavili smo sistem večkratne uporabe kozarcev, kar je na posameznem dogodku zmanjšalo količino odpadkov za več kot 60 %. Poleg tega smo pripravili smernice za Velenjske zelene dogodke ter oblikovali kampanjo “Odprite srca zelenim navadam,” s katero občane in obiskovalce spodbujamo k spreminjanju slabih razvad v dobre navade.
Na mestni tržnici aktivno zmanjšujemo uporabo plastičnih vrečk in embalaže ter spodbujamo prehod na trajnostne materiale, kot so steklo, les in vrečke za večkratno uporabo.
Prav tako podpiramo lokalne ponudnike pri pridobivanju trajnostnih certifikatov. Mladinski hotel, ki je že prejel certifikat, služi kot navdihujoč zgled drugim.
Na dogodkih, kot so Zero Waste prireditve Promenada okusov in Pikin festival, spodbujamo k zmanjševanju odpadkov ter redno izvajamo ankete med prebivalci in obiskovalci, s čimer ozaveščamo o vplivu odpadkov in spodbujamo trajnostne spremembe.
Zavod za turizem Šaleške doline uspešno ustvarja trajnostna 5* doživetja in z njimi osvaja prestižne nagrade (Skrivnosti potopljenih vasi, Velenje Underground).
S številnimi promocijskimi kampanjami, namenjenimi ozaveščanju in spreminjanju slabih navad v trajnostne, gradimo zeleno miselnost, ki nas povezuje pri ustvarjanju prihodnosti z manj odpadki in več trajnostnimi praksami. Velenje tako ostaja predano ustvarjanju skupnosti, ki skrbi za okolje in nudi zgled tudi širše.
Več o naših prizadevanjih si lahko ogledate v spodnjih gradivih:
MEJNIKI PROJEKTA
- Odpravili bomo vso problematično in nepotrebno plastično embalažo in predmete
- Prešli bomo z modelov za enkratno uporabo na modele za večkratno uporabo
- Uporabljali bomo plastično embalažo, ki jo je mogoče ponovno uporabiti, reciklirati ali kompostirati, k temu bomo spodbujali dobavitelje
- Povečali bomo količine reciklirane vsebine pri plastičnih izdelkih
- Vlagali bomo v povečanje stopnje recikliranja in kompostiranja plastike
- Poročali bomo o napredku pri doseganju ciljev glede štirih ključnih artiklov za izločitev plastike za enkratno uporabo iz slovenskega turizma.
GALERIJA
LOGOTIPI
urska.gabersek@velenje.si