Poleg višje povprečnine tudi zaveza za spremembo zakona o financiranju občin
Danes so na Ministrstvu za finance pripravili podpis dogovora o višini povprečnine, ki znaša 771,33 evra za leto 2025 in 775,29 evra za leto 2026. Ta vključuje dve pomembni prilagoditvi sistema financiranja občin, in sicer upoštevanje povprečja medletne rasti stroškov za izvajanje zakonskih nalog pri izračunu povprečnine ter dodatna sredstva za naslavljanje objektivnih razlik med občinami (47,8 milijonov evrov). Na številnih pogajalskih sejah sta kot predstavnika Združenja mestnih občin Slovenije (ZMOS) aktivno sodelovala župan Mestne občine Velenje Peter Dermol, tudi predsednik ZMOS, in župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec.
V letu 2024 povprečnina znaša 725 evrov (poleg 20 milijonov evrov za sofinanciranje rasti stroškov dela v javnih zavodih). Kar pomeni, da bomo letos v proračun Mestne občine Velenje za plačilo zakonsko določenih nalog iz strani države prejeli 21.362.617 evrov, zakonskih obvez pa imamo letos za 37,2 milijona evra.
Povprečnina, to je na prebivalca v državi ugotovljen primeren obseg sredstev za financiranje z zakonom določenih nalog občin, se v skladu z Zakonom o financiranju občin določi tako, da se izračunani povprečni stroški za financiranje občinskih nalog na podlagi Zakona o financiranju občin povečajo s povprečjem medletne rasti teh stroškov in za učinke novih in spremenjenih predpisov.
Povprečni stroški za financiranje zakonskih nalog se trenutno s strani države izračunajo na podlagi štiriletnega povprečja. V obdobju povišane inflacije upoštevanje golega povprečja preteklih let povzroči izjemen razkorak med izračunanimi in dejanskimi povprečnimi stroški. Z dogovorjeno uvedbo upoštevanja povprečja medletne rasti stroškov bo ta razkorak manjši. S tem pa bodo tudi lažja bodoča pogajanja o povprečnini, saj bodo pogajalska izhodišča državne in občinske strani v izhodišču bližja.
Prav tako je pomembna določitev dodatnih sredstev v obsegu 1,5 % dohodnine, vplačane v preteklem letu, ki se namenijo občinam za zmanjševanje objektivnih razlik, ki vplivajo na prihodke občin. 75 % teh sredstev oziroma 35,9 milijona evrov bo namenjenih občinam, ki izkazujejo nesorazmerje v financiranju stroškov izvajanja zakonskih nalog, 25 % oziroma slabih 12 milijonov evrov pa se bo razdelilo vsem občinam glede na kriterije razvitosti. Z zavezo, da bodo navedene rešitve vključene v novelo Zakona o financiranju občin, se v sistem financiranja občin vpeljuje nov korektiv, ki bo vsaj deloma naslovil pomanjkljivosti obstoječega sistema.
Dogovor je danes v imenu ZMOS podpisal podpredsednik in župan Mestne občine Nova Gorica Samo Turel, ki se je zahvalil ministru za finance Klemnu Boštjančiču in ministru za javno upravo mag. Francu Propsu za konstruktiven pristop k pogajanjem in za politični pogum, da se poseže v kompleksen in rigiden sistem financiranja občin v smeri večje pravičnosti.