Plastenkam so dali več kot le eno priložnost

116 avtorjev je iz plastenk ustvarilo 72 izdelkov – Na zaključku projekta Odpadek naj ne bo samo odpadek nagradili najboljše

Letos so na Medobčinski zvezi prijateljev mladine Velenje, v Vili Rožle in njeni okolici, kar dva dni praznovali letošnji svetovni dan Zemlje. V torek so z veseljem pomagali Vrtcu Velenje, ki je pri Vili Rožle pripravil zanimive delavnice, ki so bile uvod v podpis Ekolistine, s katero so obnovili zaveze Eko vrtca. Skupaj z malčki so uredili in posadili tudi visoke grede pri vili.

Včeraj dopoldne pa so v Vilo Rožle povabili učence in mentorje najboljših del, ki so nastala v 29. projektu Odpadek naj ne bo samo odpadek za šolsko leto 2024/2025. Lani jeseni, od 1. do 17. oktobra,  so skupaj s partnerji projekta – Eurofins raziskave okolja Slovenija d.o.o., Centrom ponovne uporabe Velenje in PUP Saubermacher d.o.o., izvedli prvi del projekta. Šesto ali sedmošolci vseh devetih osnovnih šol iz MO Velenje, Šoštanja in Šmartnega ob Paki, so spoznali velenjski Center ponovne uporabe, ki je eden najlepših in najuspešnejših tovrstnih centrov v državi. Ogledali so si tudi Škalsko jezero, kjer so jim predstavili ugrezanje površja zaradi izkopavanja premoga in ekološko problematiko jezer. Obiskali so Zbirni center odpadkov nad Škalskim jezerom, kjer so jih seznanili s sistemom zbiranja odpadkov v Šaleški dolini. V Vili Rožle ali v prostorih Muzeja Premogovništva so prisluhnili še predavanju o ravnanju in gospodarjenju z odpadki. V prvem delu projekta je sodelovalo skupaj kar 519 učencev in učenk, 10 mentorjev in mentoric ter še 30 spremljevalcev. Prisotne sta pozdravili in obnovili doživeto v prvem delu projekta tudi Meta Zaluberšek iz podjetja Eurofins raziskave okolja Slovenija d.o.o in Alenka Centrih iz podjetja PUP Saubermacher d.o.o..

V drugem delu projekta so udeleženci pod vodstvom mentorjev ustvarjali na zanimivo temo »Dajmo plastenkam še eno možnost«. Nastalo je kar 72 del, ki jih je ustvarilo 116 avtorjev iz sedmih osnovnih šol. Vsi sodelujoči ste se izjemno izkazali in nas navdušili tako z idejami kot izvedbo del, zato je tudi letošnja razstava, postavljena v Vili Rožle, vredna ogleda. Na zaključni prireditvi so avtorjem najboljših del podelili nagrade. Prvo nagrado so dobili učenci CVIU Velenje (Patrik Pier Pučnik, Andreja Ibraimović, Mervete Miftari, Elma Bandalli in Vita Ermenc), ki so pod mentorstvom Alje Krofl izdelali čudovito mavrico. Drugo mesto so osvojile učenke OŠ Gustava Šiliha Velenje (Klara Pečečnik, Maša Ocepek, Tijana Milijaš, Anja German in Iza Štajner), ki so delo z naslovom Žirafko ustvarile pod mentorstvom Brigite Rošer. Podelili pa smo tudi tri enakovredne tretje nagrade. Prejele so jih: Eva Roškar in Izabela Poljko za akvarij za želve iz OŠ Karla Destovnika-Kajuha ter Barbara Gavez in Sara Marinšek iz iste šole za ptičjo hišico. Ustvarjale so pod mentorskim vodstvom Anice Pudgar. Nagrado je prejela tudi Lana Fürer iz OŠ Antona Aškerca za simpatičnega pujsa. Njena mentorica je bila Petra Dešman Senčar. Vsi izdelki so narejeni iz odpadnih plastenk, ki so jim učenci s svojo kreativnostjo res dali novo priložnost.

Na koncu smo za učence pripravili ustvarjalnico, ki sta jo pripravili in vodili Tina Felicijan in Dona Pratnekar iz KID Komadres. Iz različnih odpadnih materialov so si učenci izdelali številne zanimive, unikatne nalepke.

ZAVRTI IN SE RAZVAJAJ!

  • Kolo lahko zavrtiš enkrat na dan.
Poizkusi srečo
Strinjam se, da me Mestna občina Velenje obvešča o vseh svojih novostih in dogodkih, saj želim biti informiran/-a o pomembnem dogajanju v mojem kraju.
Več o vaših novih pravicah po GDPR uredbi izveste tukaj.
Never
Remind later
No thanks
Skip to content