PIKIN ZELENI PRIHOD NA 35. PIKIN FESTIVAL
Zdaj gre pa zares! Pika je z neomejeno zalogo vseh odtenkov zelene prišla v Velenje, ga prebarvala v Pikino deželo zdrave, čiste prihodnosti in začel se je največji slovenski dogodek za otroke in družine. Igriva mešanica vzgojno-kulturnih vsebin z zelenim poslanstvom bo do petka, 13. septembra, navdihovala vse generacije. Junakinja otrok in odraslih bo s festivalskim geslom »Na zeleno barvam svet« obiskovalce na igrive, ustvarjalne in poučne načine vzpodbujala in opogumljala za skrbno ravnanje z okoljem, rahločuten odnos do narave, smotrno rabo dobrin in ponovno uporabo raznih izdelkov. Njena prizadevanja bo podprla častna pokroviteljica 35. Pikinega festivala, dr. Nataša Pirc Musar, predsednica Republike Slovenije, ki se bo s Piko srečala v sredo, 11. septembra, ob 16.45 v Galeriji Velenje.
Pikasto razposajeni otroci in starši iz različnih koncev Slovenije so se že ves teden pred začetkom 35. Pikinega festivala družili v Velenju. Obiskovali so razstave, šli na Pikin planinski pohod in se podali na lov na svetilko skrivnosti. V soboto dopoldne pa so se zbrali pod Kapitanovim odrom na Titovem trgu. Priplesale so Vilenke Plesnega studia N in prinesle debelo tubo zelene barve, pripravile velike čopiče in temeljito prezračile Pikino deželo. »Zelena je barva z roso umitih travnikov, pomladnih gozdov in kristalno čistih rek. Ker Pika želi čist in bujen svet, bo barva 35. Pikinega festivala zelena. Z njo bomo vsem okoli nas sporočali, da skrbimo za naš dom, naš planet Zemlja, in za vse, kar živi na njem. V ritmu matere Zemlje bomo raziskovali življenje brez moderne tehnologije in poiskali zaklade narave in njenih sadov, jo zalivali in skrbeli za to, da okoli nje ne bo zrasel plevel. Odkrivali bomo naravne zakonitosti, prisluhnili modrostim narave in njene tradicije, se učili iz starih predmetov narediti nove, ustvarjalno reciklirali. Skupaj se bomo uzrli k vsemu, kar je zdravo in dobro za nas, naravo in svet,« je Gusar prebral Pikin zeleni manifest. Ko so se vsi strinjali, da bodo manj smetili, porabili manj vode, kupovali manj novih igrač in si raje izposojali stare, manj vozili avtomobile, na domačem vrtu pridelali več hrane in poskrbeli za čebele, je bilo vse pripravljeno za Pikin zeleni prihod. »Cin cin cin!« je zapel zvonček. Pa ne tisti v uri, ampak tisti na kolesu. Pika je namreč letos prispela na prizorišče najbolj zelenega otroškega festivala z zeleno kolesarsko povorko in v družbi uličnih hoduljarjev Čupakabra, tolkalcev Glasbene šole Velenje in skupine Čuki. Mimogrede se ji je pridružil tudi župan Mestne občine Velenje Peter Dermol, ki je bil na družinskem kolesarskem izletu po Pikini deželi. Ker je naklonjen Pikini ideji, da z otroki in starši prebarva svet na zeleno, je Piki izročil župansko lento in ji dovolil, da še enkrat zavlada Velenju.
Kako se Velenje barva v zeleno?
Mesto Velenje je v letu 2024 dobitnik nagrade evropski zeleni list, kar je dobra vzpodbuda, da smo najboljši zgled, pri tem pa nam pomagajo tudi Ekologi brez meja. Ob barvanju sveta na zeleno smo se sodelujoči na festivalu zavezali, da bomo na dogodkih ustvarili čim manj odpadkov ter jih (tudi z usmerjanjem obiskovalcev) čim skrbneje ločevali. S kakšnimi programi in ukrepi pa si za bolj zelen svet prizadeva Mestna občina Velenje? »Velenje je na misiji stotih podnebno nevtralnih mest in z nazivom zeleni list Evrope unije samo se ne le motivirali, temveč zavezalo, da vse aktivnosti izvajamo okolju čim bolj prijazno. Letos bomo na območju Velenja posadili približno 1000 dreves. Pripravlja se kataster mestne drevnine. Razvijamo akcijski načrt, kako do leta 2030 doseči ogljično nevtralnost. To pomeni, da bomo vsaj toliko ogljika, kot ga bomo z našim delovanjem v lokalnem okolju ustvarili, tudi zajeli iz ozračja. To so velike zaveze, a jih lahko z vsemi ukrepi izpolnimo. Zavodi in društva pri izvajanju dogodkov in drugih aktivnosti sledijo zelenim smernicam, ki smo jih pripravili in podpiramo izvajanje. S temi ukrepi bomo ustvarili še bolj zeleno mesto. Je pa res, da moramo vselej iskati sorazmerje med razvojem in ohranjanjem narave. To so ene najtežjih odločitev. To so izzivi, ki jih bomo z aktivnim sodelovanjem vseh deležnikov, tudi s kakim kritičnim pomislekom, opozorilom premagali in sprejemali optimalne odločitve,« je povedal župan Peter Dermol.
Dogajanje na 35. Pikinem festivalu
Pikin festival je tudi letos prepreden s kulturno-umetniško zabavo in ustvarjalnostjo. V sedmih festivalskih dneh se bo na odrih in brezodrjih zvrstilo več kot 100 festivalskih dogodkov. K urjenju domišljije vabi več kot 100 ustvarjalnih delavnic. Na voljo je več kot 50 unikatnih didaktičnih igral in interaktivnih motoričnih postaj. Zanimivi raziskovalno-poučni poligoni odstirajo preteklost Šaleške doline. Obiskovalci vseh generacij se lahko razgibajo na Pikinih športnih poligonih in igriščih. Tematska področja pa obiskovalcem nudijo spoznavanje raznolikih tematik s skupnim imenovalcem – Na zeleno barvam svet.
Osrednja festivalska prizorišča – Titov trg, Pikino mestno otroško igrišče in Rdeča dvorana – so povezana z dobro označenimi peš potmi. V Rdeči dvorani so med drugim na voljo kreativne motorične in miselne igre Malo čez les, Muzejski raziskovalci so pripravili poligon, vabijo Zelene ustvarjalne delavnice in poučni interaktivni poligon Iz črnega v belo. Titov trg z okolico nudil doživljajski poligon Čudežna popotovanja ter sklope Razstavi, popravi, sestavi, Rastemo: sadimo in se učimo, Medeni svet in Zeleno igrišče. Na Pikinem otroškem igrišču obiskovalce sprejemajo Umetniške četrti, Pikine igre, Indijanci in taborniki, Pikine razgibalnice in mnoga presenečenja. Osrednja Pikina razstava pa je tudi letos na ogled v Galeriji Velenje, kjer bo do 12. oktobra gostovala razstava Stupica – Od dedka do vnukinje. Predstavlja Hano Stupica kot najmlajšo umetnico iz družine, ki v slovenskem kulturnem prostoru že štiri generacije pušča velik pečat. Osredotoča se na vpliv, ki so ga imeli dedek Gabrijel, mama Marija Lucija in babica Marlenka na njeno umetniško pot.
Od ponedeljka do četrtka se nam bodo v dopoldanskem času (9.00–13.30) pridružile številne organizirane šolske skupine iz vse Slovenije, popoldnevi (15.30–18.30) pa bodo ponovno namenjeni vsem obiskovalcem. V petek, 13. septembra, bo festival odprt med 14.00 in 18.30. Pika se bo poslovila na Titovem trgu ob 17.30 s podelitvijo najvišjih festivalskih priznanj, zlatih pik in koncertom BQL Roka.
V ponedeljek, 9. 9., bo ob 18. uri v Kinu Velenje velenjska premiera slovenske mladinske akcijske pustolovščine Igrišča ne damo!, projekciji bo sledil še pogovor s filmsko ekipo.
V torek, 10. 9., bomo na Titovem trgu sprejeli zlato olimpijko in Pikino ambasadorko Janjo Garnbret ter ji čestitali za izjemen športni dosežek.
Veseli smo, da letos ponovno gostimo Večer prijateljstva, ki ga pripravljamo v sodelovanju z OŠ Mihe Pintarja Toleda. V Glasbeni šoli Velenje bomo v četrtek, 12. 9., ob 19. uri gostili učence in učitelje OŠ Safvet-bega Bašagića iz Sarajeva.
V času festivala bo v sodelovanju z Medobčinsko zvezo prijateljev mladine Velenje potekala tudi dobrodelna akcija Pika pomaga, zbrana finančna sredstva pri bodo namenjena pomoči družinam, ki so jih lani prizadela huda neurja.
Več o prihajajočem festivalu najdete na Pikini spletni strani www.pikinfestival.si.
Pikin festival je rezultat dobrega in dolgoletnega prijateljskega sodelovanja različnih organizacij, ki za otroke radi združimo vse moči. Organizator festivala, ki poteka pod pokroviteljstvom Mestne občine Velenje, je Festival Velenje. Soorganizatorji in partnerji pa so Medobčinska zveza prijateljev mladine Velenje, Knjižnica Velenje, Mladinski center Velenje, ŠRZ Rdeča dvorana Velenje, Muzej Velenje, Vrtec Velenje, Glasbena šola Fran Korun Koželjski Velenje, Galerija Velenje, Kino Velenje, Javni sklad za kulturne dejavnosti – OI Velenje, ZKD Šaleške doline, Športna zveza Velenje, Ljudska univerza Velenje, Zavod za turizem Šaleške doline, Šolski center Velenje, Turistična zveza Velenje, osnovne šole Velenje in številne druge organizacije in društva iz Šaleške doline.