Muzej Velenje privablja z razstavami in drugimi zanimivimi vsebinami

Leto 2023 je bilo za Muzej Velenje uspešno na vseh področjih. Pomembno ga je zaznamovala 30. obletnica odprtja Kavčnikove domačije za javnost, izdali so devet publikacij, od tega štiri kataloge. Vključevali so se v številna strokovna sodelovanja s sorodnimi institucijami v Sloveniji in tujini. Na področju pedagoških in andragoških dejavnosti so zabeležili porast in povečano zanimanje obiskovalcev za našo muzejsko ponudbo. Za otroke in mladino so pripravili 57 različnih pedagoških programov, za odrasle so pripravili in izvedli 88 različnih programov, od tega 56 novih, izvedli so tudi 14 programov za družine ter 54 dodatnih programov za popularizacijo. Lani je bil v poletnih mesecih obisk posameznih obiskovalcev zaradi neurij in poplav, ki so prizadele našo bližnjo in daljno okolico, nekoliko nižji kot leto prej. V letu 2023 so nadaljevali tudi s pripravljanjem rednih mesečnih podkastov, v katerih skupaj z različnimi sogovorniki predstavljamo raznovrstne muzejske vsebine.

Muzej Velenje se danes lahko pohvali s sedemnajstimi stalnimi muzejskimi postavitvami, osmimi stalnimi razstavami na drugih lokacijah, petimi razstavišči, eno urejeno spominsko točko, tremi gostujočimi galerijskimi postavitvami in eno naravoslovno postavitvijo. Sedež Muzeja je na Velenjskem gradu, kjer je s trinajstimi muzejskimi in galerijskimi postavitvami ter občasnimi in priložnostnimi razstavami tudi središče razstavne dejavnost muzeja, ob tem pa v sklopu muzeja deluje še osem dislociranih muzejskih enot oziroma postavitev. Muzej ima depo z dvema konservatorsko-restavratorskima delavnicama, lastno knjižnico ter obsežne fototeko, hemeroteko, diateko, videoteko in audioteko.

V letu 2023 so v muzeju zaključili večleten projekt o potopljenih vaseh. Z občasno razstavo, posvečeno Ivanu Atelšku, »očetu« in dolgoletnemu direktorju Gorenja, so naslovili pomembno področje industrijske dediščine Velenja in vprašanje zbiranja in hranjenja predmetov, ki so bili v tovarni izdelani do danes.

Njihov cilj je med drugimi sodelovanje z lokalnim okoljem, odzivanje na potrebe lokalnih prebivalcev in predstavljanje gradiva, ki ga hrani muzej in s katerim lahko obeležujejo pomembne pomnike v dolini. Lani je nastala tudi fotografska razstava Srečno, kamerati in njihovo mesto!, ki je hkrati zaznamovala praznik rudarjev in fotografov jubilej.

Muzej Velenje in njegove enote imajo znak Psom dostopen muzej, kar pomeni, da lahko psi svoje lastnike spremljajo ob ogledu vseh razstavnih prostorov, zanje pa je pripravljen tudi prostor, kjer jih lahko počakajo in se odžejajo.

Prioritetni dolgoročni cilji izvajanja javne službe Muzeja Velenje, navedeni v strateškem načrtu za obdobje med leti 2021 in 2025 so ohranjane statusa aktivnega varuha kulturne dediščine, ki ga lokalno in širše okolje prepoznava kot ustanovo s strokovnim kadrom, ki se redno izobražuje in svoje znanje in vedenje na raznovrstne načine posreduje končnim uporabnikom; celovita ureditev dokumentacije o muzejskih predmetih z vrednotenjem in digitalizacijo zbirk; dolgoročna in kvalitetna rešitev prostorskih težav depojskih prostorov ter prostorov za hrambo dokumentacije in strokovno knjižnico; priprava in udejanjanje načrtov upravljanja za vse objekte, katerih skrbnik je Muzej Velenje in celostno ohranjanje kulturne dediščine in kulturne/historične krajine.

Muzej Velenje predstavlja v Šaleški dolini eno osrednjih ustanov na področju varovanja kulturne dediščine, kulture, turizma in prireditvene dejavnosti, s svojo strokovnostjo, dostopnostjo, prijaznostjo in pripravljenostjo na sodelovanje pa si uspešno odpira nove priložnosti tudi v širšem slovenskem in mednarodnem prostoru.

Z mesecem julijem Muzej Velenje obiskovalcem ponuja še več možnosti, da poletne dni preživite v njihovi družbi. Tako julija in avgusta vrata muzeja na Velenjskem gradu odpirajo tudi ob ponedeljkih, ko ga lahko obiščete med 10. in 18. uro kot tudi vse druge dni v tednu. Ob koncih tedna pa vabijo na ogled dveh enot, ki sta sicer tekom leta za obiskovalce odprti samo ob predhodni najavi. Obiskovalci ste tako vabljeni, da v mesecu juliju ter avgustu Grilovo domačijo v Lipju pri Velenju obiščete ob sobotah med 10. in 17. uroKavčnikovo domačijo v Zavodnju pri Šoštanju pa ob nedeljah prav tako med 10. in 17. uro. Obisk omenjenih enot Muzeja Velenje je za posameznike brezplačen.

ZAVRTI IN SE RAZVAJAJ!

  • Kolo lahko zavrtiš enkrat na dan.
Poizkusi srečo
Strinjam se, da me Mestna občina Velenje obvešča o vseh svojih novostih in dogodkih, saj želim biti informiran/-a o pomembnem dogajanju v mojem kraju.
Več o vaših novih pravicah po GDPR uredbi izveste tukaj.
Strinjam se s pravili nagradne igre in dovoljujem, da se moji oddani osebni podatki uporabijo za potrebe nagradne igre.
Never
Remind later
No thanks
Skip to content